تبلیغات
کوچه پنجم - مطالب بهمن 1389
 
جمعه 29 بهمن 1389 :: نویسنده : ریحانه

قبلا   بخش اول را مطالعه فرمائید .
3- شناخت حق امام قبولی اعمال،شرط پذیرش ولایت او ؛بر اساس روایات همه اعمال انسان در ظرف معرفت و آگاهی او نسبت به امام زمان علیه السلام ارزش می یابد ،بطوریکه اولین حق امام بر ما شناخت مناقب و فضائل آنان می باشد و قبولی اعمل بدون ولایت آنها امکان ندارد به این دو روایت از امام صادق علیه السلام توجه کنید :1- «خداوند از بندگان عملی را نمی پذیرد مگر به معرفت و شناخت ما .»[1]2-ما بر مردم سه حق داریم یکی اینکه به فضل ما معرفت پیدا کنید دوم پیرو ما باشید ،سوم منتظر فرج ما باشیید .[2]
4-امام ،واسطه فیض الهی در تکوین و تشریع ؛امام واسطه فیض الهی است و آنچه ازنعمتها به عالم وجود می رسد ،بواسطه وجود امام زمان علیه السلام می باشد و در این میان انسانها نیز به واسطه وجود او از انواع نعمت های الهی بهره مند می شوند . اینکه امام واسطه در تشریع است معلوم است اما امام در جنبه تکوین نیز می باشد در دعای عدیله در مفاتیح الجنان وارد شده که ؛«به برکت او به خلق روزی می رسد و به واسطه وجود او زمین و آسمان پابرجاست .»[3]در زیارت جامعه کبیره از امام هادی علیه السلام چنین می خوانیم ؛«...به واسطه شما خداوند آ؛از کرد و به خاطر شما پایان می دهد و به وسیله شما باران فرو می فرستد و به واسطه شما نگه می دارد آسمان را که به زمین نیفتد ،جز به اذن او ...»[4]و همچنین در روایتی از پیامبر اسلام می خوانیم :«ای علی !اگر ما نبودیم خداوند نه آدوم و نه حواءرا می آفرید و نه بهشت و نه جهنم و نه آسمان و نه زمین را . »[5]


[1]. اصول کافی، ج 1 ،باب نوادر ،ص 143 ح4«لا یقبل الله من العباد عملا الا بمعرفتنا»

[2].اصول کافی، ج 2، ص 173، باب حق المؤمن علی اخیه؛ «ثلاثه لنا، ان تعرفوا فضلنا، و ان تطئوا عقبنا و ان تنظروا عاقبتنا...».

[3].مفاتیح الجنان ؛دعای عدیله «..بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء..»

[4].زیارت جامعه کبیره «....بكم فتح الله و بكم یختم، و بكم ینزّل الغیث، و بكم یمسك السماء أن تقع علی الأرض إلّا بإذنه..»

[5].کمال الدین و تمام النعمة،ج1،ص254،ح4«...لولا نحن ما خلق الله آدم (علیه‏السلام) و لا حواء و لا الجنة و لا النار و لا السماء و لا الارض...»

نوع مطلب :
برچسب ها : شناخت امام، شناخت خداوند، قبولی اعمال، تكوین، تشریع، واسطه فیض، واسطه در تشریع، واسطه در تكوین، پذیرش ولایت، قبولی اعمال،
لینک های مرتبط :


شنبه 23 بهمن 1389 :: نویسنده : ریحانه

سؤال :چه ضرورتی دارد که ما امام را بشناسیم و اهمیت شناخت امام از نظر گاه اعتقادی چیست ؟

1- شناخت امام ،شناخت خداوند :همان طور که می دانیم اولین وظیفه انسان ،شناخت پروردگار خویش می باشد .و تا انسان اورا نشناسد چطور می خواهد او را اطاعت و بندگی کند . و منعم را باید شناخت تا بتوان از او قدردانی نمود .ما چگونه می توانیم . ذات لا یزال الهی را بشناسیم ، این شناخت امکان ندارد مگر از راه ائمه .آیا نمی بینیم  که فرقه های مختلف غیر شیعه  بدلیل عدم معرفت به امام وبلکه عدم امام  در نزد آنها چگونه به عقاید خرافی و عجیب و غریب روی آورده اند .

از حضرت سید الشهداء سؤال شد :« ما معرفه الله؟ فرمودند : معرفه اهل کل زمان امامهم الذی یجب علیهم طاعته؛ (+) از این حدیث برداشت می شود: که اولادر هر زمانی باید امام معصوم وجوداشته باشد و اطاعت از او واجب می باشد . ثانیاراه معرفت خداوند در گرو معرفت ائمه می باشد .

2-شناخت امام ، رمز عبور از جاهلیت و ورود به اسلام :شیعه و اهل تسنن بر این روایت اتفاق نظر دارند که پیامبر بزرگوار اسلام می فرماید : :«مَنْ مَاتَ و لم یَعْرِفُ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّةً ؛هر کس بمیرد و امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است  (+). پس برای اینکه از جاهلیت قبل از اسلام عبور کنی و به اسلام وارد شوی یگانه راه شناخت امام می باشد و گرنه در ظلمت جاهلیت باقی خواهی ماند .

این روایت هشداری است برای کسانی که تعصبات بی جای آنها اجازه نمی دهد تا واقع بینانه به مسئله امامت نگاه کنند و خود را از گردات هلاکت نجات دهند .بخش اول ،بخش دوم ،بخش سوم

نوع مطلب :
برچسب ها : شناخت امام، شناخت خداوند، معرفة الله، معرفت امام، اعتقاد، رمز عبور، رمز ورود، پسورد، مسئله امامت،
لینک های مرتبط :


شنبه 23 بهمن 1389 :: نویسنده : ریحانه

1-  امام حسین(ع) فرمود: «یا ایهاالناس ان الله ما خلق العباد الا لیعرفوه فاذا عرفوه عبدوه و اذا عبدوه استغیثوا بعبادته عن عباده من سواه فقال له رجل بابی انت و امی یابن رسول الله ما معرفه الله؟ قال: معرفه اهل کل زمان امامهم الذی یجب علیهم طاعته؛ ای مردم، خداوند بندگان را جز به منظور معرفت نیافرید و اگر خدای خود را بشناسند به ناچار سر به عبادت او خواهند گذاشت و چون او را عبادت کنند، با عبادت او از عبادت دیگران بی نیاز می گردند. مردی در آن حال از امام پرسید: ای فرزند رسول خدا، پدر و مادرم به فدایت، مقصود از معرفت خداوند چیست؟ فرمود: مقصود آن است که مردم هر زمان امام واجب الطاعه خود را بازشناسند». (صدوق ،علل الشرایع ،ج1،ص9)


2-رسول خدا می فرماید :«مَنْ مَاتَ و لم یَعْرِفُ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّةً ؛
كسی كه بمیرد و امام زمانش را نشناسد با مرگ زمان جاهلیت مرده است.»بحار الانوار ج23ص 89


3--حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند :فَجَعَلَ اللهُ...اِطاعَتَنا نِظاماً لِلمِلَّةِ وَ اِمامَتَنا أماناً لِلفِرقَة؛                        خدا اطاعت و پیروی از ما اهل بیت را سبب برقراری نظم اجتماعی در امت اسلامی و امامت و رهبری ما را عامل وحدت و درامان ماندن از تفرقه ها قرار داده است.(بحار الانوار، ج 43، ص 158)


4-امام علی علیه‏السلام فرمود: «وَ أَدْنَى مَا یَكُونُ بِهِ الْعَبْدُ ضَالًّا أَنْ لَایَعْرِفَ حُجَّةَ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى وَ شَاهِدَهُ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِی أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِطَاعَتِهِ وَ فَرَضَ وَلَایَتَهُ؛ کمترین چیزی که - بنده‏ خدا - به واسطه‏ آن گمراه می‏شود، این است که حجت خدا را در زمین نشناسد و به شاهد حق تعالی بر بندگانش که خداوند به اطاعت او فرمان داده و دوستی وی را واجب کرده آشنا نباشد». سفینة ‏البحار، ص 39.

نوع مطلب :
برچسب ها : احادیث شناخت امام، فرمایشات ائمه، حدیث، روایت، حضرت علی، حضرت زهراء، امام واجب الاطاعة،
لینک های مرتبط :


ابلیس روشهای گوناگونی را به کار می گیرد تا بتواند مردم را فریفته وباورهای دینی را از بین ببرد . از جمله این باورهای دینی اعتقاد به وجود مقدس حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشزیف می باشد که شیعیان معتقدند متولد شده و تا الان هم زنده هستند و در زمانی که خداوند اجازه دهند ظهور می نمایند .

یکی از روشهایی که بتواند مردم را از این اعتقاد صحیح دور کند جعل قالبهای امام زمانی می باشد که از زمان غیبت تا الان هر چند گاهی پیدا می شوند و تعدادی را به دره گمراهی می کشانند اما این مدعیان چرا دست به این کار می زنند .و سر چشمه این ادعاهای دروغین چیست ؟ما در اینجا به 4 مورد اشاره می کنیم :ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : سستی ایمان، طمع در اموال امام، رسیدن به شهرت، انگیزه های سیاسی، مدعیان دروغین، ادعاهای نادرست، ادعای نیابت، ادعای مهدویت، تحریک مردم، به گمراهی کشانندن مردم،
لینک های مرتبط :


به این خبرها دقت کنید :
_شخصی به نام شلمغانی در دوره غیبت صغری خود را نایب امام زمان معرفی کرد و در تشیع فرقه جدیدی را بنا نمود .
_«علی محمد شیرازی »به معروف به «باب» در ابتدا ادعا می کرد که باب مهدی موعود است . اما پس از مدتی مدعی شد که امام زمان است و بعد از چندی ادعای خداوندی کرد .
_اخیرا یك فرقه مدعی ارتباط با امام زمان(عج) به نام رواة‌الحدیث (راویان حدیث) در شهر بصره اعلام موجودیت كرده‌است.مسئول فرقه، صباح عبدالامیر است كه به شغل معلمی اشتغال دارد. فرقه مذكور هدف خود را آماده كردن ارتش یاران امام زمان (عج) برای ظهور اعلام كرده است.
اینها از صدها مدعی ایست که ما خبرش را در اینجا آورده ایم ... البته لازم است که یاد آوری کنیم که آنها، ابتدا ادعای ارتباط خاص با امام زمان را داشتند ،بعد که دور و بر خودشان را شلوغ دیده اند ادعای مهدویت کرده اند و بعضی از آنها به حدی می رسیدند که خود  را خدا و پیامبر معرفی می کردند . دشمنان اسلام هم که می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند از این گونه عناصر حمایت کرده اند .(نمونه این ،ادعاهای دروغین سران فرقه گمراه و وابسته بیگانه «بهائیت »است .

اما انگیزه آنها ؟.....و مردم چرا حمایت می کنند؟

:.ادامه مطلب را حتما بخوانید و نظرتان را بنویسید .:ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : بهائیت، علی محمد شیرازی، باب مهدی موعود، شلمغانی، ادعای مهدویت، ادعای خداوندی، مدعی ارتباط با امام زمان، مدعی مهدی موعود، روا]الحدیث، انگلیس، سران فرقه گمراه، بابیت، فرقه بهائیت، ابلیس، شغل معلمی، یاران امام زمان، شهر بصره، فرقه جدید، حضرت مهدی، گوساله پرست، جنگ صفین، سر بر نیزه کردن قرآن، عمروعاص، داستان جنگ صفین، سامری ملعون، نایب امام زمان، نایب امام مهدی، قالب کردن بجای خدای مردم، ابلیس رانده شده،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   
کوچه پنجم
درباره وبلاگ

به "کوچه پنجم"خوش اومدید.

خواهرم ،برادرم !بیا تا معرفت و شناخت خویش را نسبت به آن یگانه دوران، پدر مهربان ارتقاء بخشیم و از خداوند توفیق جرعه ای از جام زلال محبت و معرفت را طلب نماییم .
اللهم هب لنا رأفته و رحمته و دعاءه و خیره.

مدیر وبلاگ : ریحانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :