تبلیغات
کوچه پنجم - مطالب فروردین 1390
 

به نام خدا

چرا می ایستیم .،پوستر حضرت مهدی ،قائم آل محمد ،عکس زیبا

 
همانطوریکه قبلا گفتیم یک علت ایستادن ما اقتداء به ائمه طاهرین علیهم السلام می باشد چرا که آنها ایستاده اند و توصیه به ایستادن کرده اند .و این بهترین علت برای این عمل ماست  که انسان تعبدا کاری کاری را انجام دهد . .مثلا انسان یک بار نماز می خواند، چون چون از فلسفه اش آگاه است .و یک بار می نماز می خواند چون فقط خدا گفته ؛و این دارای ارزش است که در عمل به تکالیف چون و چرایی نداشته باشد .
یکی دیگر از علت های ایستادن و دست بر سر گذاشتن این است که این کار نماد تکریم به اشخاص بلند مرتبه می باشد و هر انسان عاقلی به پیشوایان خود احترام می گذارد و ما هم مستثنی از این قاعده نیستیم .اما شاید سوالی به ذهنمان خطور کند و آن اینکه این تمام علت نمی تواند باشد چون اگر این علت باشد ما باید به نام سایر امامان هم بایستیم و یا به دیگر القاب حضرت هم بایستیم و در این باره نکته ای  است که درسایت گفتگوی دینی آمده است  در اینجا می آوریم .

«ارزش و احترام و جایگاه همۀ امامان معصوم (ع) به یک قدر و اندازه است، "کلهم نور واحده" همه این بزرگواران یک نور و حقیقت واحدند. و طبق آیات قرآن (آیۀ تطهیر و آیۀ اطاعت و ...) و توصیه نبی مکرم اسلام نسبت به اهل بیت (ع) شأن و مقام امامان (ع) برابر بوده و در میزان اطاعت و محبت و احترام به ایشان به یک اندازه توصیه شده است. پس اگر تفاوتی در میزان احترام و ابراز محبت ما نسبت به ایشان دیده می شود مربوط به عملکرد حود ماست که بسته به سطح معرفتی افراد نسبت به این ذوات مقدسه متفاوت است. نه اینکه درجات و مراتب ایشان از لحاظ عصمت و شأن و مرتبه متفاوت بوده و یا اسلام احترام و اکرام و ابراز محبت به برخی از این بزرگواران را تخصیص کرده باشد.

البته نباید از برخی فضائل و مناقبی که برخی امامان ما واجد آن بوده اند و به همین دلیل چهرۀ ایشان، در تاریخ، از ویژگی و برجستگی خاصی برخوردار شده و همین امر، موجب شناخت و معرفت بیشتری در بین شیعیان گردیده غافل ماند، نظیر فضیلت های بخصوص و منحصر بفرد صدیقۀ طاهره (س)، فضیلت های خاص الخاص امیر مؤمنان علی (ع)، قیام تاریخی و خونین اباعبدالله الحسین (ع) و ...»

پس نتیجه می گیریم که این تمام علت نیست و علتهای دیگری هم وجود دارد که ما در پست بعدی می آوریم .والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته 24/1/1390





نوع مطلب :
برچسب ها : فلسفه ایستادن ما، فلسفه دست بر سر گذاشتن، قیام برای حضرت مهدی، چرا با یاد حضرت می ایستیم،
لینک های مرتبط :


چرا می ایستیم .

وقتی مردم در شب های جمعه در مسجد جامع جمع می شدند و دعای کمیل را می خواندند و در پایان دعای عظم البلاء[1] را و به این جمله [ یا مَوْلانا یا صاحِبَالزَّمانِ]که می رسیدند همه به پا خواسته و دست بر روی سر گذاشته سینه ای تکان می دادند .و ما هم به اقتضای بچگی مان مثل آنها رفتار می کردیم .
یا زمانی که پدرو مادرم  نام مبارک حضرت مهدی علیه السلام «قائم » را می شنیدند دست از هر کاری بر می داشتند و قیام می کردند و بر محمد و آل محمد صلوات می فرستادند .
البته بعضی ها هم  صدای تلویزیون و یا رادیو را قطع می کردند و یا حتی دست بر گوشهایشان  می نهادند تا مجبور نشوند بایستند .قیام با شنیدن نام حضرت
ریشه دینی دارد  و روایاتی  برنیکویی این عمل در منابع حدیثی ما  وجود دارد .
روایت اول :روایتی است مشتمل بر داستان سفر «دعبل بن خزاعی »به خراسان و تشرف وی به محضر امام رضا علیه السلام که دعبل در آنجا قصیده ای را که درباره  ائمه اطهار سروده خدمت حضرت رضا علیه السلام مطرح می کند تا آنجا که در شعر خود به نام  حضرت صاحب الامر علیه السلام می رسد امام هشتم با شنیدن نام حضرت از جای خود بر خواسته و دست بر روی سر گذاشته و میفرماید :اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه ؛خداوندا در  فرجش  تعجیل بفرما و ظهورش را آسان بفرما.
[2]
روایت دوم :امام صادق(ع) فرموده است: «فلیقم و لیطلب من الله تعجیل فرجه؛ پس بایستد و از خدا تعجیل فرج را طلب كند»[3].

این دو روایت بر این مطلب دلالت می کنند که بر خواستن با شنیدن نام حضرت در میان ائمه علیهم السلام هم بوده  و آنها با رفتار خودشان ما را به این کار راهنمایی کرده اند که در روایت اول قیام کردن مختص لقب قائم حضرت بوده  ولی در روایت دومی اختصاص به قائم نبوده و هر موقع یادی از حضرت شود باید انسان بایستد و  ما در ادامه کامل روایت امام صادق علیه  السلام  را می آوریم
1-مفاتیح الجنان   2- منتخب الاثر ص161   3-منتخب الاثر ص640   این مطلب ادامه دارد ..





نوع مطلب :
برچسب ها : تعجیل فرج، ایستادن برای امام مهدی، قائم، چرا می ایستیم، فلسفه قیام برای حضرت،
لینک های مرتبط :




کوچه پنجم
درباره وبلاگ

به "کوچه پنجم"خوش اومدید.

خواهرم ،برادرم !بیا تا معرفت و شناخت خویش را نسبت به آن یگانه دوران، پدر مهربان ارتقاء بخشیم و از خداوند توفیق جرعه ای از جام زلال محبت و معرفت را طلب نماییم .
اللهم هب لنا رأفته و رحمته و دعاءه و خیره.

مدیر وبلاگ : ریحانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :